Valgdeltakelsen rangert: her stemmer flest — og færrest
17.07.2026 · Av Mikkel Isak Gaup · Norge · 59 visninger
I denne utgaven av Rangert har vi sortert 357 kommuner med tilgjengelige tall etter valgdeltakelsen ved kommunestyrevalget 2023.1 Øverst og nederst finner du ytterpunktene; hele tabellen — der du kan lete opp din egen kommune — ligger lenger ned.
I toppen
| # | Kommune | Fylke | Valgdeltakelse ved kommunestyrevalget |
|---|---|---|---|
| 1 | Utsira | Rogaland | 89,2 % |
| 2 | Kvitsøy | Rogaland | 84,3 % |
| 3 | Fedje | Vestland | 83,8 % |
| 4 | Røyrvik | Trøndelag | 83,4 % |
| 5 | Nesseby | Finnmark | 80,0 % |
| 6 | Sirdal | Agder | 79,0 % |
| 7 | Leka | Trøndelag | 78,7 % |
| 8 | Træna | Nordland | 78,7 % |
| 9 | Beiarn | Nordland | 78,3 % |
| 10 | Hægebostad | Agder | 77,8 % |
I bunnen
| # | Kommune | Fylke | Valgdeltakelse ved kommunestyrevalget |
|---|---|---|---|
| 348 | Nannestad | Akershus | 51,4 % |
| 349 | Ullensaker | Akershus | 52,4 % |
| 350 | Sarpsborg | Østfold | 54,1 % |
| 351 | Grue | Innlandet | 54,1 % |
| 352 | Indre Østfold | Østfold | 54,2 % |
| 353 | Kongsvinger | Innlandet | 54,3 % |
| 354 | Alstahaug | Nordland | 54,7 % |
| 355 | Båtsfjord | Finnmark | 54,8 % |
| 356 | Drammen | Buskerud | 54,9 % |
| 357 | Eidskog | Innlandet | 55,1 % |
Midt på lista — på 179. plass av 357 — ligger Skaun med 64,1 %. Det er et greit pejlemerke for hva som er «vanlig».
Hva måler vi? Valgdeltakelsen er andelen av de stemmeberettigede som faktisk stemte ved kommunestyrevalget. Høy deltakelse regnes som et tegn på et levende lokaldemokrati. Den henger sammen med både utdanning, alder og hvor tett folk føler seg på lokalpolitikken — og varierer mer mellom kommuner enn ved stortingsvalg.
Hele lista — alle kommuner
Her er samtlige rangerte kommuner. Søk opp din egen, eller klikk på en kolonneoverskrift for å sortere på nytt:
| # | Kommune | Fylke | Valgdeltakelse ved kommunestyrevalget |
|---|---|---|---|
| 1 | Utsira | Rogaland | 89,2 % |
| 2 | Kvitsøy | Rogaland | 84,3 % |
| 3 | Fedje | Vestland | 83,8 % |
| 4 | Røyrvik | Trøndelag | 83,4 % |
| 5 | Nesseby | Finnmark | 80,0 % |
| 6 | Sirdal | Agder | 79,0 % |
| 7 | Leka | Trøndelag | 78,7 % |
| 8 | Træna | Nordland | 78,7 % |
| 9 | Beiarn | Nordland | 78,3 % |
| 10 | Hægebostad | Agder | 77,8 % |
| 11 | Vega | Nordland | 77,5 % |
| 12 | Eidfjord | Vestland | 77,2 % |
| 13 | Masfjorden | Vestland | 77,1 % |
| 14 | Tydal | Trøndelag | 76,9 % |
| 15 | Modalen | Vestland | 76,6 % |
| 16 | Suldal | Rogaland | 76,3 % |
| 17 | Rødøy | Nordland | 75,5 % |
| 18 | Hasvik | Finnmark | 75,3 % |
| 19 | Holtålen | Trøndelag | 75,1 % |
| 20 | Høylandet | Trøndelag | 75,1 % |
| 21 | Nissedal | Telemark | 75,1 % |
| 22 | Flatanger | Trøndelag | 75,0 % |
| 23 | Ulvik | Vestland | 74,9 % |
| 24 | Aremark | Østfold | 74,6 % |
| 25 | Vegårshei | Agder | 74,5 % |
| 26 | Krødsherad | Buskerud | 74,4 % |
| 27 | Tolga | Innlandet | 74,4 % |
| 28 | Åseral | Agder | 74,2 % |
| 29 | Rendalen | Innlandet | 74,1 % |
| 30 | Folldal | Innlandet | 74,0 % |
| 31 | Tysnes | Vestland | 73,7 % |
| 32 | Engerdal | Innlandet | 73,3 % |
| 33 | Evenes | Nordland | 73,2 % |
| 34 | Snåsa | Trøndelag | 73,2 % |
| 35 | Austevoll | Vestland | 72,7 % |
| 36 | Gulen | Vestland | 72,4 % |
| 37 | Hvaler | Østfold | 72,3 % |
| 38 | Aurland | Vestland | 72,1 % |
| 39 | Samnanger | Vestland | 72,1 % |
| 40 | Vevelstad | Nordland | 72,1 % |
| 41 | Hjelmeland | Rogaland | 71,9 % |
| 42 | Fitjar | Vestland | 71,7 % |
| 43 | Luster | Vestland | 71,7 % |
| 44 | Vanylven | Møre og Romsdal | 71,5 % |
| 45 | Vaksdal | Vestland | 71,3 % |
| 46 | Flå | Buskerud | 71,2 % |
| 47 | Bygland | Agder | 71,1 % |
| 48 | Bykle | Agder | 71,1 % |
| 49 | Sokndal | Rogaland | 71,1 % |
| 50 | Dønna | Nordland | 71,0 % |
| 51 | Nesodden | Akershus | 71,0 % |
| 52 | Bokn | Rogaland | 70,9 % |
| 53 | Hamarøy | Nordland | 70,8 % |
| 54 | Alvdal | Innlandet | 70,7 % |
| 55 | Bjerkreim | Rogaland | 70,6 % |
| 56 | Lund | Rogaland | 70,6 % |
| 57 | Ål | Buskerud | 70,5 % |
| 58 | Kvam | Vestland | 70,5 % |
| 59 | Storfjord | Troms | 70,5 % |
| 60 | Lærdal | Vestland | 70,2 % |
| 61 | Rollag | Buskerud | 70,2 % |
| 62 | Røros | Trøndelag | 70,2 % |
| 63 | Sauda | Rogaland | 70,1 % |
| 64 | Osen | Trøndelag | 70,0 % |
| 65 | Gloppen | Vestland | 69,9 % |
| 66 | Os | Innlandet | 69,8 % |
| 67 | Sømna | Nordland | 69,6 % |
| 68 | Vang | Innlandet | 69,5 % |
| 69 | Iveland | Agder | 69,4 % |
| 70 | Namsskogan | Trøndelag | 69,3 % |
| 71 | Vik | Vestland | 69,3 % |
| 72 | Ullensvang | Vestland | 69,2 % |
| 73 | Hemsedal | Buskerud | 69,1 % |
| 74 | Tokke | Telemark | 69,1 % |
| 75 | Bø (Nordland) | Nordland | 68,8 % |
| 76 | Bjørnafjorden | Vestland | 68,7 % |
| 77 | Bærum | Akershus | 68,5 % |
| 78 | Etne | Vestland | 68,5 % |
| 79 | Lom | Innlandet | 68,5 % |
| 80 | Lødingen | Nordland | 68,4 % |
| 81 | Bømlo | Vestland | 68,2 % |
| 82 | Osterøy | Vestland | 68,2 % |
| 83 | Høyanger | Vestland | 68,1 % |
| 84 | Lyngen | Troms | 68,0 % |
| 85 | Frogn | Akershus | 67,9 % |
| 86 | Valle | Agder | 67,9 % |
| 87 | Inderøy | Trøndelag | 67,7 % |
| 88 | Fyresdal | Telemark | 67,7 % |
| 89 | Kvinesdal | Agder | 67,7 % |
| 90 | Sveio | Vestland | 67,7 % |
| 91 | Time | Rogaland | 67,7 % |
| 92 | Rauma | Møre og Romsdal | 67,7 % |
| 93 | Åfjord | Trøndelag | 67,6 % |
| 94 | Farsund | Agder | 67,5 % |
| 95 | Gamvik | Finnmark | 67,4 % |
| 96 | Sogndal | Vestland | 67,3 % |
| 97 | Randaberg | Rogaland | 67,3 % |
| 98 | Fjaler | Vestland | 67,2 % |
| 99 | Andøy | Nordland | 67,1 % |
| 100 | Frosta | Trøndelag | 67,1 % |
| 101 | Færder | Vestfold | 67,0 % |
| 102 | Berlevåg | Finnmark | 66,9 % |
| 103 | Kautokeino | Finnmark | 66,9 % |
| 104 | Tynset | Innlandet | 66,9 % |
| 105 | Dyrøy | Troms | 66,8 % |
| 106 | Vinje | Telemark | 66,8 % |
| 107 | Bremanger | Vestland | 66,7 % |
| 108 | Bindal | Nordland | 66,6 % |
| 109 | Flekkefjord | Agder | 66,6 % |
| 110 | Vågå | Innlandet | 66,6 % |
| 111 | Ibestad | Troms | 66,5 % |
| 112 | Gjemnes | Møre og Romsdal | 66,5 % |
| 113 | Lierne | Trøndelag | 66,4 % |
| 114 | Lindesnes | Agder | 66,4 % |
| 115 | Hattfjelldal | Nordland | 66,4 % |
| 116 | Stavanger | Rogaland | 66,4 % |
| 117 | Volda | Møre og Romsdal | 66,4 % |
| 118 | Bardu | Troms | 66,3 % |
| 119 | Lyngdal | Agder | 66,3 % |
| 120 | Hemnes | Nordland | 66,3 % |
| 121 | Sande | Møre og Romsdal | 66,2 % |
| 122 | Lavangen | Troms | 66,1 % |
| 123 | Nordre Follo | Akershus | 66,1 % |
| 124 | Saltdal | Nordland | 66,1 % |
| 125 | Malvik | Trøndelag | 66,0 % |
| 126 | Oppdal | Trøndelag | 66,0 % |
| 127 | Risør | Agder | 66,0 % |
| 128 | Værøy | Nordland | 66,0 % |
| 129 | Giske | Møre og Romsdal | 65,9 % |
| 130 | Siljan | Telemark | 65,9 % |
| 131 | Tysvær | Rogaland | 65,9 % |
| 132 | Voss herad | Vestland | 65,9 % |
| 133 | Tjeldsund | Troms | 65,8 % |
| 134 | Åmli | Agder | 65,7 % |
| 135 | Eigersund | Rogaland | 65,7 % |
| 136 | Rindal | Trøndelag | 65,7 % |
| 137 | Sula | Møre og Romsdal | 65,7 % |
| 138 | Hol | Buskerud | 65,6 % |
| 139 | Fjord | Møre og Romsdal | 65,6 % |
| 140 | Haram | Møre og Romsdal | 65,5 % |
| 141 | Loppa | Finnmark | 65,5 % |
| 142 | Seljord | Telemark | 65,5 % |
| 143 | Trondheim | Trøndelag | 65,5 % |
| 144 | Asker | Akershus | 65,4 % |
| 145 | Hyllestad | Vestland | 65,4 % |
| 146 | Lesja | Innlandet | 65,4 % |
| 147 | Gildeskål | Nordland | 65,3 % |
| 148 | Solund | Vestland | 65,3 % |
| 149 | Hjartdal | Telemark | 65,2 % |
| 150 | Trysil | Innlandet | 65,2 % |
| 151 | Tingvoll | Møre og Romsdal | 65,2 % |
| 152 | Kvænangen | Troms | 65,1 % |
| 153 | Gratangen | Troms | 65,1 % |
| 154 | Hå | Rogaland | 65,1 % |
| 155 | Heim | Trøndelag | 65,0 % |
| 156 | Sørfold | Nordland | 65,0 % |
| 157 | Stor-Elvdal | Innlandet | 65,0 % |
| 158 | Askvoll | Vestland | 64,9 % |
| 159 | Nesbyen | Buskerud | 64,9 % |
| 160 | Selbu | Trøndelag | 64,9 % |
| 161 | Lillesand | Agder | 64,8 % |
| 162 | Sunnfjord | Vestland | 64,8 % |
| 163 | Alver | Vestland | 64,7 % |
| 164 | Lebesby | Finnmark | 64,7 % |
| 165 | Rennebu | Trøndelag | 64,7 % |
| 166 | Smøla | Møre og Romsdal | 64,7 % |
| 167 | Karlsøy | Troms | 64,6 % |
| 168 | Strand | Rogaland | 64,5 % |
| 169 | Nore og Uvdal | Buskerud | 64,4 % |
| 170 | Leirfjord | Nordland | 64,4 % |
| 171 | Nesna | Nordland | 64,4 % |
| 172 | Grane | Nordland | 64,3 % |
| 173 | Aure | Møre og Romsdal | 64,2 % |
| 174 | Grong | Trøndelag | 64,2 % |
| 175 | Overhalla | Trøndelag | 64,2 % |
| 176 | Skjåk | Innlandet | 64,2 % |
| 177 | Sykkylven | Møre og Romsdal | 64,2 % |
| 178 | Porsanger | Finnmark | 64,1 % |
| 179 | Skaun | Trøndelag | 64,1 % |
| 180 | Stad | Vestland | 64,1 % |
| 181 | Ulstein | Møre og Romsdal | 64,1 % |
| 182 | Meløy | Nordland | 64,1 % |
| 183 | Skjervøy | Troms | 64,0 % |
| 184 | Oslo | Oslo | 64,0 % |
| 185 | Askøy | Vestland | 63,9 % |
| 186 | Indre Fosen | Trøndelag | 63,9 % |
| 187 | Bergen | Vestland | 63,9 % |
| 188 | Vindafjord | Rogaland | 63,9 % |
| 189 | Tana | Finnmark | 63,8 % |
| 190 | Kåfjord | Troms | 63,7 % |
| 191 | Gjesdal | Rogaland | 63,7 % |
| 192 | Aukra | Møre og Romsdal | 63,6 % |
| 193 | Lunner | Akershus | 63,6 % |
| 194 | Stord | Vestland | 63,6 % |
| 195 | Ørsta | Møre og Romsdal | 63,5 % |
| 196 | Kristiansand | Agder | 63,4 % |
| 197 | Marker | Østfold | 63,4 % |
| 198 | Meråker | Trøndelag | 63,4 % |
| 199 | Midtre Gauldal | Trøndelag | 63,4 % |
| 200 | Sola | Rogaland | 63,4 % |
| 201 | Herøy (Nordland) | Nordland | 63,4 % |
| 202 | Tromsø | Troms | 63,3 % |
| 203 | Klepp | Rogaland | 63,3 % |
| 204 | Drangedal | Telemark | 63,2 % |
| 205 | Etnedal | Innlandet | 63,2 % |
| 206 | Kvinnherad | Vestland | 63,2 % |
| 207 | Hareid | Møre og Romsdal | 63,2 % |
| 208 | Stjørdal | Trøndelag | 63,2 % |
| 209 | Lurøy | Nordland | 63,2 % |
| 210 | Evje og Hornnes | Agder | 63,1 % |
| 211 | Gjerstad | Agder | 63,1 % |
| 212 | Kviteseid | Telemark | 63,1 % |
| 213 | Steinkjer | Trøndelag | 63,1 % |
| 214 | Sør-Fron | Innlandet | 63,0 % |
| 215 | Stranda | Møre og Romsdal | 63,0 % |
| 216 | Kragerø | Telemark | 62,9 % |
| 217 | Gjerdrum | Akershus | 62,8 % |
| 218 | Melhus | Trøndelag | 62,6 % |
| 219 | Sigdal | Buskerud | 62,6 % |
| 220 | Ås | Akershus | 62,5 % |
| 221 | Bodø | Nordland | 62,5 % |
| 222 | Flesberg | Buskerud | 62,5 % |
| 223 | Vestby | Akershus | 62,5 % |
| 224 | Røst | Nordland | 62,5 % |
| 225 | Austrheim | Vestland | 62,4 % |
| 226 | Gran | Innlandet | 62,4 % |
| 227 | Ringebu | Innlandet | 62,4 % |
| 228 | Nittedal | Akershus | 62,3 % |
| 229 | Nordkapp | Finnmark | 62,3 % |
| 230 | Vadsø | Finnmark | 62,3 % |
| 231 | Sunndal | Møre og Romsdal | 62,2 % |
| 232 | Øygarden | Vestland | 62,1 % |
| 233 | Ålesund | Møre og Romsdal | 61,9 % |
| 234 | Bamble | Telemark | 61,9 % |
| 235 | Tvedestrand | Agder | 61,9 % |
| 236 | Horten | Vestfold | 61,8 % |
| 237 | Karasjok | Finnmark | 61,8 % |
| 238 | Hamar | Innlandet | 61,8 % |
| 239 | Stange | Innlandet | 61,8 % |
| 240 | Hole | Buskerud | 61,7 % |
| 241 | Verdal | Trøndelag | 61,6 % |
| 242 | Karmøy | Rogaland | 61,6 % |
| 243 | Sørreisa | Troms | 61,5 % |
| 244 | Tinn | Telemark | 61,5 % |
| 245 | Tønsberg | Vestfold | 61,5 % |
| 246 | Stryn | Vestland | 61,4 % |
| 247 | Herøy | Møre og Romsdal | 61,4 % |
| 248 | Steigen | Nordland | 61,3 % |
| 249 | Molde | Møre og Romsdal | 61,2 % |
| 250 | Froland | Agder | 61,1 % |
| 251 | Levanger | Trøndelag | 61,1 % |
| 252 | Nærøysund | Trøndelag | 61,1 % |
| 253 | Vestnes | Møre og Romsdal | 61,1 % |
| 254 | Lillehammer | Innlandet | 61,0 % |
| 255 | Surnadal | Møre og Romsdal | 61,0 % |
| 256 | Birkenes | Agder | 60,9 % |
| 257 | Holmestrand | Vestfold | 60,8 % |
| 258 | Kinn | Vestland | 60,8 % |
| 259 | Hadsel | Nordland | 60,8 % |
| 260 | Råde | Østfold | 60,8 % |
| 261 | Vestre Slidre | Innlandet | 60,8 % |
| 262 | Lier | Buskerud | 60,7 % |
| 263 | Ørland | Trøndelag | 60,7 % |
| 264 | Fauske | Nordland | 60,6 % |
| 265 | Larvik | Vestfold | 60,6 % |
| 266 | Årdal | Vestland | 60,5 % |
| 267 | Dovre | Innlandet | 60,5 % |
| 268 | Grimstad | Agder | 60,5 % |
| 269 | Salangen | Troms | 60,5 % |
| 270 | Porsgrunn | Telemark | 60,4 % |
| 271 | Hurdal | Akershus | 60,3 % |
| 272 | Kvæfjord | Troms | 60,3 % |
| 273 | Nordreisa | Troms | 60,2 % |
| 274 | Øyer | Innlandet | 60,1 % |
| 275 | Nordre Land | Innlandet | 60,0 % |
| 276 | Vennesla | Agder | 60,0 % |
| 277 | Hustadvika | Møre og Romsdal | 59,9 % |
| 278 | Sandnes | Rogaland | 59,9 % |
| 279 | Vardø | Finnmark | 59,9 % |
| 280 | Arendal | Agder | 59,8 % |
| 281 | Haugesund | Rogaland | 59,8 % |
| 282 | Namsos | Trøndelag | 59,8 % |
| 283 | Nome | Telemark | 59,7 % |
| 284 | Brønnøy | Nordland | 59,6 % |
| 285 | Kongsberg | Buskerud | 59,6 % |
| 286 | Averøy | Møre og Romsdal | 59,5 % |
| 287 | Løten | Innlandet | 59,5 % |
| 288 | Sør-Aurdal | Innlandet | 59,5 % |
| 289 | Balsfjord | Troms | 59,4 % |
| 290 | Vefsn | Nordland | 59,3 % |
| 291 | Flakstad | Nordland | 59,2 % |
| 292 | Orkland | Trøndelag | 59,2 % |
| 293 | Sel | Innlandet | 59,2 % |
| 294 | Jevnaker | Akershus | 59,1 % |
| 295 | Gol | Buskerud | 59,1 % |
| 296 | Narvik | Nordland | 59,0 % |
| 297 | Nord-Odal | Innlandet | 59,0 % |
| 298 | Skiptvet | Østfold | 58,9 % |
| 299 | Målselv | Troms | 58,8 % |
| 300 | Harstad | Troms | 58,7 % |
| 301 | Sortland | Nordland | 58,7 % |
| 302 | Kristiansund | Møre og Romsdal | 58,7 % |
| 303 | Åsnes | Innlandet | 58,6 % |
| 304 | Fredrikstad | Østfold | 58,5 % |
| 305 | Moss | Østfold | 58,5 % |
| 306 | Sør-Varanger | Finnmark | 58,5 % |
| 307 | Våler | Østfold | 58,4 % |
| 308 | Rælingen | Akershus | 58,2 % |
| 309 | Våler | Innlandet | 58,2 % |
| 310 | Rana | Nordland | 58,1 % |
| 311 | Sør-Odal | Innlandet | 57,9 % |
| 312 | Hitra | Trøndelag | 57,8 % |
| 313 | Halden | Østfold | 57,8 % |
| 314 | Aurskog-Høland | Akershus | 57,6 % |
| 315 | Midt-Telemark | Telemark | 57,4 % |
| 316 | Øystre Slidre | Innlandet | 57,3 % |
| 317 | Hammerfest | Finnmark | 57,2 % |
| 318 | Måsøy | Finnmark | 57,2 % |
| 319 | Nes | Akershus | 57,1 % |
| 320 | Nord-Fron | Innlandet | 57,0 % |
| 321 | Skien | Telemark | 57,0 % |
| 322 | Rakkestad | Østfold | 56,9 % |
| 323 | Åmot | Innlandet | 56,8 % |
| 324 | Østre Toten | Innlandet | 56,8 % |
| 325 | Eidsvoll | Akershus | 56,7 % |
| 326 | Vestvågøy | Nordland | 56,7 % |
| 327 | Søndre Land | Innlandet | 56,6 % |
| 328 | Øksnes | Nordland | 56,5 % |
| 329 | Elverum | Innlandet | 56,4 % |
| 330 | Enebakk | Akershus | 56,3 % |
| 331 | Modum | Buskerud | 56,3 % |
| 332 | Nord-Aurdal | Innlandet | 56,3 % |
| 333 | Vestre Toten | Innlandet | 56,3 % |
| 334 | Senja | Troms | 56,2 % |
| 335 | Moskenes | Nordland | 56,2 % |
| 336 | Gausdal | Innlandet | 56,1 % |
| 337 | Sandefjord | Vestfold | 56,1 % |
| 338 | Lillestrøm | Akershus | 56,0 % |
| 339 | Gjøvik | Innlandet | 55,9 % |
| 340 | Notodden | Telemark | 55,9 % |
| 341 | Ringerike | Buskerud | 55,8 % |
| 342 | Frøya | Trøndelag | 55,6 % |
| 343 | Øvre Eiker | Buskerud | 55,6 % |
| 344 | Ringsaker | Innlandet | 55,6 % |
| 345 | Vågan | Nordland | 55,5 % |
| 346 | Lørenskog | Akershus | 55,3 % |
| 347 | Alta | Finnmark | 55,2 % |
| 348 | Eidskog | Innlandet | 55,1 % |
| 349 | Drammen | Buskerud | 54,9 % |
| 350 | Båtsfjord | Finnmark | 54,8 % |
| 351 | Alstahaug | Nordland | 54,7 % |
| 352 | Kongsvinger | Innlandet | 54,3 % |
| 353 | Indre Østfold | Østfold | 54,2 % |
| 354 | Grue | Innlandet | 54,1 % |
| 355 | Sarpsborg | Østfold | 54,1 % |
| 356 | Ullensaker | Akershus | 52,4 % |
| 357 | Nannestad | Akershus | 51,4 % |
- Valgdirektoratet, valgdeltakelse kommunestyrevalget 2023 — valgresultat.no
Server-rendret fra PostgreSQL via Rust/Leptos.